Гумові, паронітові, ебонітові та інші ущільнювачі для різьбових з'єднань.
Шафки для облаштування підмішувальних вузлів, насосних станцій, розміщення гребінок чи іншої опалювальної апаратури.
Кожна закрита система центрального опалення (ЦО) або гарячого водопостачання (якщо джерело тепла - газовий або рідкопаливний котел) повинна бути оснащена елементами, що оберігають її від перевищення тиску і об'єму води (теплоносія) понад допустимого рівня. Цими елементами є розширювальні баки і запобіжні клапани.
Завдання розширювального бака - компенсувати зміну об'єму води, викликане зміною її температури. Коли температура води в системі зростає, її об'єм збільшується. Надлишок води збирається в розширювальному баку.
Тиск в закритій системі не є постійним. Він залежить від температури води, а також від величини дроселювання на регулювальних елементах системи. Запобіжний клапан захищає систему від перевищення допустимого тиску. Якщо це відбувається - клапан відкривається, випускаючи надлишок води.
Розширювальний бак до системи повинен підбирати проектувальник. Часто виробники котлів вимагають, щоб запобіжний клапан і розширювальний бак підбирали їх фахівці. Тільки в такому випадку вони надають гарантію на обладнання.
Розмір розширювального бака залежить, крім усього іншого, від повної кількості води в системі, розрахункової температури води на подачі, різниці висоти між найвищою точкою системи і місцем приєднання бака. У невеликих приватних будинках обсяг розширювального бака зазвичай становить кілька літрів.
Увага! Системи з твердопаливними котлами повинні бути оснащені розширювальними баками відкритого типу. З міркувань безпеки в таких системах заборонено встановлювати закриті розширювальні баки.
Закриті розширювальні баки
Пристрій. Закритий сталевий розширювальний бак складається з двох камер - водяний і газової, - розділених еластичною мембраною. У баках використовуються мембрани двох типів: діафрагменні і балонні. Діафрагменні мембрани зазвичай використовуються в розширювальних баках малого об'єму і заміні не підлягають. У баках з мембраною балонного типу вода не стикається з металевим корпусом, а знаходиться всередині мембрани. Мембрани цього типу встановлюються у великих баках і найчастіше є змінними. Газова камера розширювального бака на заводі зазвичай заповнюється азотом.
Принцип дії. Під час нагрівання вода в системі розширюється і її надлишок перетікає в камеру для води розширювального бака, виштовхуючи мембрану. При цьому стискається газ, що знаходиться в суміжній камері бака. Коли вода охолоджується, вона зменшується в об'ємі, і знаходиться під тиском мембрана виштовхує її назад в систему. Завдяки еластичності мембрани тиск в обох камерах однакове.
Місце монтажу. Навісні котли, монтовані в невеликих приватних будинках, як правило, вже оснащені встановленими всередині корпусу закритим розширювальним баком і запобіжним клапаном. У підлогові котли розширювальні баки на заводі не вбудовують, їх підключають до системи під час її монтажу. Розширювальний бак встановлюють поруч з котлом, в легкодоступному місці, захищеному від замерзання; як правило, його підключають до зворотної трубі. Підключення бака найкраще оснастити запірним краном і манометром.
Запобіжний клапан
Місце установки запобіжного клапана, найчастіше, передбачено заводом-виробником безпосередньо на котлі. Якщо воно не передбачене, клапан повинен бути встановлений якомога ближче до котла. Необхідно перевірити, щоб між котлом і запобіжним клапаном не було відсікаючого крана.
Зливний патрубок від запобіжного клапана потрібно розмістити над воронкою, з'єднану з каналізацією через охолоджуючу ємність. Сток патрубка повинен знаходитися поряд з підлогою, щоб раптове спрацьовування клапана не викликало опіків.
Ковпак на запобіжному клапані обов'язково кілька разів на рік потрібно провертати, щоб клапан не «прикипів». Його також перевіряють в рамках щорічного огляду.
Всі автоматичні розповітрювачі по конструкції поплавкового-клапанного типу, встановлюються у верхніх точках системи опалення.